Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe, którego celem jest częściowe lub pełne oddłużenie konsumenta przy jednoczesnym zaspokojeniu roszczeń wierzycieli z posiadanego przez niego majątku. Upadłość konsumencka pozwoli na zamkniecie rozdziału z dzwoniącymi telefonami od wierzycieli i pismami od komornika. Zazwyczaj dzielimy ją na kilka etapów:
postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej;
postępowanie upadłościowe właściwe i likwidacja masy upadłości;
ustalenie planu spłaty wierzycieli i jego wykonanie;
umorzenie zobowiązań upadłego.
Co ciekawe, niektóre etapy upadłości konsumenckiej mogą być pominięte (np. plan spłaty wierzycieli). Zależy to jednak indywidualnie od obecnej sutyacji osoby, która chce ogłosić upadłość.
Jeśli chodzi o warunki przystąpienia do procesu, wymagany jest stan niewypłacalności. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Jeśli mówimy o dłużniku będącego konsumentem wystarczy tak naprawdę chociaż jedno nieregulowane zobowiązanie pieniężne, aby uznać go za niewypłacalnego.
Początkowo sąd nie bierze pod uwagę przyczyn powstania stanu niewypłacalności na etapie postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Tego typu kwestię będą badane dopiero w następnych etapach.
Podstawą do rozpoczęcia procedury upadłości konsumenckiej jest przygotowanie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Składamy go w sądzie rejonowym, w którym znajduje się wydział gospodarczy ds. upadłościowych, właściwym dla miejsca zwykłego pobytu dłużnika. Zameldowanie nie ma tutaj znaczenia.
Prawidłowo przygotowany wniosek o upadłość zawiera:
Samo złożenie wniosku o upadłość konsumencką to koszt 30 zł. Jeśli ustalimy pełnomocnika, konieczna jest kolejna opłata skarbowa w wysokości 17 zł. W większości przypadków, sąd bada sprawę na niejawnych posiedzeniach, więc stawiennictwo w sądzie nie jest obowiązkowe.
Nowa uproszczona upadłość konsumencka jest szybszą alternatywą dla poprzedniczki sprzed nowelizacji przepisów. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają wielu wierzycieli i wielkiego majątku.
Najważniejszą zmianą jest fakt, iż nie będzie wyznaczonego sędziego - komisarza. Nad całością procedury czuwać będzie syndyk.
Na pierwszym etapie postępowania nie ma mowy jeszcze o oddłużeniu upadłego. Jednak można mówić o pewnych korzyściach, szczególnie względnego komfortu psychicznego. Nie będzie on już niepokojony przez wierzycieli czy windykatorów. Postępowania egzekucyjne w momencie uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości zostaną umorzone, a w miejsce komornika wejdzie syndyk. Dłużnik obowiązany będzie współpracować z syndykiem, okazywać stosowne dokumenty czy odpisać na maila.
Upadlość konsumencka umarza wszystkie długi z wyjątkiem:
Niestety, sam proces upadłości konsumenckiej jest dość skomplikowany. Samodzielne sporządzenie wniosku i przejście przez całą procedurę jest niemal niemożliwe. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, temat ten będzie wymagał profesjonalnego wsparcia, które oferujemy.
Oczywiście upadłość konsumencka oznacza szereg konsekwencji. Opiszemy je, a Wy sami oceńcie czy takie rozwiązanie będzie dla Was odpowiednie.
Utrata majątku
W momencie ogłoszenia upadłości majątek należący do dłużnika staje się tzw. masą upadłości. Służy ona zaspokojeniu wierzycieli. Do masy upadłości wchodzą m.in.:
nieruchomości;
ruchomości;
wierzytelności;
akcje i udziały.
Ale czy zawsze utrata majątku ? W przypadku, gdy niezbywalnym składnikiem staje się nieruchomość lub jej ułamkowa część, a tego rodzaju problem ma większą doniosłość i częściej zdarza się w praktyce, wydłużając postępowania upadłościowe, ustawodawca także umożliwił wyłączenie tych składników z masy upadłości. O kwestii tej zasadniczo zadecydować będzie mogło zgromadzenie wierzycieli w drodze uchwały.
A co nie wchodzi w skład masy upadłości.
W momencie ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków, ich wspólny majątek wchodzi do masy upadłości. Małżonkowi, który nie ogłaszał upadłości przysługuje uprawnienie do zgłoszenia swojej wierzytelności syndykowi w przypadku utraty majątku.
Oczywiście ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma także wiele zalet
Jeśli w postępowaniu upadłościowym dojdzie do utraty mieszkania, nie oznacza, że upadły nie będzie miał dachu nad głową. Jeśli syndyk spienięży nieruchomość faktycznie zamieszkiwaną, to upadłemu przysługuje możliwość wniesienia o wyznaczenie środków na najem innego lokalu mieszkalnego na okres od roku do dwóch lat.
Kontakt z syndykiem zastępuje kontakt z komornikiem, wierzycielami i windykatorami. W wielu wypadkach to uwolnienie się od wielu problemów życia codziennego, a także naprawa życia rodzinnego.
To jedna z najważniejszych zalet upadłości konsumenckiej. W dniu jej ogłoszenia wszelkie egzekucje komornicze powinny zostać zawieszone, a w dniu uprawomocnienia upadłości, powinny być umorzone.
Dłużnik może się uwolnić od zobowiązań ogłaszając upadłość konsumencką również wtedy, gdy nie posiada żadnego majątku. W konsekwencji, nie ma nic do stracenia, a może jedynie zyskać oddłużenie.
Najistotniejszą zaletą upadłości konsumenckiej jest możliwość pozbycia się długów.