Szybki kontakt: +48 881 330 330 | kontakt@sos-nieruchomosci.pl | Realizacja strony: IT Agencja
Logotyp SOS Nieruchomości
Wady i zalety wynajmu mieszkania

Jakie są wady i zalety wynajmu mieszkań?

Wybór własnej przestrzeni życiowej jest dla wielu marzeniem na całe życie i przed podjęciem decyzji ważne jest rozważenie zalet i wad wynajmu w Polsce. 

Zawsze toczyła się odwieczna debata na temat tego, czy powinieneś wynająć, czy kupić nieruchomość, ponieważ obie opcje mają swoje własne zalety i wady dotyczące punktów cenowych i elastyczności. W przypadku wynajmu niektóre zalety obejmują mobilność, mniej konserwacji i więcej opcji unikalnych udogodnień. Jego wady to niestabilność cen czynszów, mniej prywatności i więcej ograniczeń związanych z remontami. 

Ostatnie badania pokazują, że w kraju rośnie liczba najemców. Ponieważ zakup nieruchomości jest droższy i bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek wcześniej, wielu młodych, dobrze zapowiadających się osób, które chcą rozpocząć samodzielne życie, decyduje się na wynajem Nawet jeśli kupno domu czy mieskania przynosi długoterminowe korzyści, atrakcyjność wynajmu odpowiada stylowi życia większości millenialsów, którzy szukają własnego lokum.

Plusy wynajmu mieszkania

Znajomość trzech głównych zalet wynajmu mieszkania pomoże Ci zorientować się, czy wynajem odpowiada Twoim aktualnym potrzebom i stylowi życia.

Elastyczność i mobilność

Jedną z największych zalet wynajmu jest elastyczność, jaką daje najemcom w wyborze miejsca zamieszkania. 

Młodzi dorośli, zwłaszcza milenialsi, są bardziej asertywni w kwestii swojej kariery zawodowej i miejsca, w którym chcą mieszkać, i prawdopodobnie zmienią swoją sytuację życiową. Łatwa przeprowadzka pozwala im również znaleźć nowe możliwości (zarówno w zakresie pracy, jak i rozwoju osobistego) oraz poznać modniejsze i pożądane dzielnice lub miasta, które nie byłyby tak przystępne cenowo bez alternatywy wynajmu. 

Uwalnia również najemców od finansowego zakorzenienia w określonym obszarze, dzięki czemu mogą przenieść się w dowolne miejsce (w przeciwieństwie do bycia właścicielem domu związanym kredytami hipotecznymi). 

Konserwacja nie jest dużym problemem

Konserwacja nie stanowi większego problemu dla najemców, ponieważ właściciel lub firma jest przede wszystkim odpowiedzialna za zepsute wyposażenie i szkody. Właściciel zajmuje się również wszystkimi naprawami, więc nie musisz się o to martwić.

Ważne jest, aby wiedzieć, czy masz oddzielny licznik mediów (tj. mierzy on dostawy mediów wyłącznie do wynajmowanej nieruchomości). 

Jeśli jednak w Twojej nieruchomości nie ma oddzielnego licznika energii elektrycznej, gazu lub wody, koszty te ponosi właściciel. Pamiętaj, że mogą istnieć niewielkie różnice dotyczące praw najemców w zależności od miasta, w którym wynajmujesz.

Udogodnienia

Najemcy uzyskują również dostęp do udogodnień, które w przeciwnym razie byłyby drogie. Ładne apartamenty i zamknięte osiedla mają zwykle wspólne obszary i unikalne funkcje. Oczywiście czynsz miesięczny będzie wtedy wysoki, jednak korzystamy z dóbr, na które nie byłoby nas stać, jeśli konieczne byłoby zapłacenie za wszystko z góry.

Są to udogodnienia, za które nie płacisz w całości, więc jest to znacznie tańsze niż kupowanie nieruchomości o tych samych cechach z twojej kieszeni. Wspólne obszary są również świetne do spotkań towarzyskich i poznawania nowych ludzi w bloku.

Nie możemy również nie wspomnieć o dostępności. W dużych miastach mieszkań na wynajem jest multum, tak więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Minusy wynajmu mieszkania

Aby mieć pełny obraz rzeczywistości wynajmu, trzeba zdawać sobie również sprawę z jego wad. To albo potwierdzi, że wynajem jest dla Ciebie właściwą opcją (tj. korzyści przeważają nad wadami), albo że musisz ponownie rozważyć coś innego (tj. wady przeważają nad korzyściami). 

Niestabilność

Właściciel może podnieść ceny czynszu ot tak, co może zaskoczyć wiele osób i dodać kolejne obciążenie tym, którzy ledwo płacą czynsz.

Należy również pamiętać, że po wygaśnięciu umowy najmu właściciel może podnieść cenę , aby nadążyć za stopą inflacji. 

Ponadto właściciel może zadecydować o wypowiedzeniu umowy czy jej nieprzedłużaniu, co wpływa na brak stabilności

Mniej prywatności

Mieszkanie w kompleksie z innymi ludźmi może oznaczać mniej prywatności.

Na przykład cienkie ściany między kilkoma jednostkami w kompleksie apartamentów mogą prowadzić do podsłuchiwania rozmów lub głośnej muzyki.

Niektórzy właściciele mogą również wchodzić do Twojego mieszkania za Twoją zgodą lub bez niej, z wielu powodów. Czy to w sytuacjach awaryjnych, do pilnych napraw, czy nawet w celach reklamowych (np. pokazanie lokalu potencjalnym najemcom lub nabywcom).

Ograniczona swoboda

Ponieważ nie jesteś właścicielem nieruchomości, nie możesz dokonywać dużych remontów ani zmian w celu personalizacji mieszkania. Zawsze będziesz potrzebować zgody właściciela. I nie możesz zrobić nic, co spowoduje uszkodzenie mienia (np. przybić coś do ściany itp.). Musisz trzymać się regulaminu, a często naprawy trwają tygodniami, bo wszystko zależy od właściciela.

Spłacamy nieswoje mieszkanie

Teoretycznie wynajmując mieszkanie spłacamy mieszkanie właściciela a nie swoje, tzn. kwotę którą płacimy właścicielowi moglibyśmy przeznaczyć na np. spłatę produktu pod zakup mieszkania.

Wynajem mieszkania to poważna decyzja i ważne jest, aby rozważyć zarówno za, jak i przeciw. 

Chcesz sprzedać nieruchomość? A może chcesz się skontaktować w innej sprawie?
Dzwoń pod 782 602 602 lub pisz na 
kontakt@sos-nieruchomosci.pl

Kontakt:
 +48 881 330 330
kontakt@sos-nieruchomosci.pl
Logotyp SOS Nieruchomości
Wszystkie prawa zastrzeżone | SOS Nieruchomości 2022 
+48 881 330 330
ZADZWOŃ
kontakt@sos-nieruchomosci.pl
NAPISZ
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram