Szybki kontakt: +48 881 330 330 | kontakt@sos-nieruchomosci.pl | Realizacja strony: IT Agencja
Logotyp SOS Nieruchomości
Skup nieruchomości za gotówkę

Podatki od spadku nieuniknione nawet w przypadku najbliższej rodziny. Kiedy nie musimy go płacić?

Jeśli chodzi o podatki od spadków w ostatnich latach w Polsce zaszło wiele zmian. Dobrze być na bieżąco, by nie dać się zaskoczyć fiskusowi.

Należy się zastanowić, jakie grupy będą nas obowiązywać przy dziedziczeniu od najbliższych. Sprawdźmy:

  1. 1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  2. 2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  3. 3) do grupy III – innych nabywców.

Zstępni i wstępni to pojęcia wprost wyciągnięte ze słownika podatkowego. Poznajmy ich znaczenie. Zstępni to najprościej mówiąc nasze młodsze pokolenia, czyli dzieci, wnuki, itd. Wstępni to nasi przodkowie.

Wysokość podatku uzależniona jest od grupy i wartości spadku. Zapłacimy od 3%, ale tylko do kwoty 10278 zł. Jeśli spadek ma wyższą wartość, podatek wzrasta nawet 20%. Obliczenie należnego podatku nie jest wcale proste. Należy uwzględnić kwotę wolną od podatku i naliczać podatek w każdym wymiarze zgodnie z przekraczanymi progami.

Do ustalenia podatku od nieruchomości, potrzebna jest również wycena nieruchomości. Urząd dokona wyceny samodzielnie wg własnych tabel, ale jeśli waszym zdaniem wycena jest zbyt wysoka, warto poprosić rzeczoznawcę majątkowego o wycenę i przedstawić ją do skarbówki.

Jeśli zdarzy się Wam zapomnieć o zgłoszeniu spadku a macie w zamiarze sprzedać odziedziczoną nieruchomość, warto skontaktować się z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. W naszym skupie nieruchomości bardzo często spotykamy się z nieruchomościami, które zostały odziedziczone nawet lata temu, obecni ich właściciele nie przeprowadzili postepowań spadkowych, rodzina się rozproszyła a potrzeba sprzedaży nieruchomości pilnie pali. Wtedy z właścicielem takiej nieruchomości lub najczęściej udziału przygotowujemy plan działań i krok po kroku, prostujemy stan prawny nieruchomości, występujemy przed US jako pełnomocnik strony, współpracujemy z Notariuszem, zbieramy pełnomocnictwa od każdego spadkobiercy lub namawiamy go do osobistego uczestnictwa w procesie. Jest to sporo pracy, ale przynosi nam wiele satysfakcji, kiedy doprowadzamy księgi wieczyste do stanu aktualnego i nieskazitelnego.

Chcesz sprzedać nieruchomość? A może chcesz się skontaktować w innej sprawie?
Dzwoń pod 782 602 602 lub pisz na 
kontakt@sos-nieruchomosci.pl

Kontakt:
 +48 881 330 330
kontakt@sos-nieruchomosci.pl
Logotyp SOS Nieruchomości
Wszystkie prawa zastrzeżone | SOS Nieruchomości 2022 
+48 881 330 330
ZADZWOŃ
kontakt@sos-nieruchomosci.pl
NAPISZ
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram