Szybki kontakt: +48 881 330 330 | kontakt@sos-nieruchomosci.pl | Realizacja strony: IT Agencja
Logotyp SOS Nieruchomości
Skup nieruchomości za gotówkę

Inwestowanie w nieruchomości – jak inwestować, żeby zarobić?

Z pewnością nieraz zdarzyło Ci się przeglądać listę najbogatszych ludzi na świecie lub w Polsce i trochę pomarzyć. Wszystkich tych ludzi łączy jedna nieodzowna cecha. Swoją fortunę inwestują w nieruchomości. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

Oczywiście same nieruchomości z jednej strony mogą być zajęciem samym w sobie, które przynosi zyski. Z drugiej strony, nieruchomości mogą być dodatkiem i zainwestowaniem pieniędzy, które zarobiło się w inny sposób. Niezależnie od tego, nieruchomości muszą oznaczać pieniądze. W innym wypadku najbogatsi inwestowaliby w co innego. Jak więc zarobić na nieruchomościach? Istnieje kilka sposobów, o których wspominamy poniżej.

Zewsząd od lat możemy usłyszeć, że inwestycja w nieruchomości lub złoto to najpewniejsze i najstabilniejsze rozwiązania. Co do złota, jest to rodzaj lokaty, która rośnie powoli, jednak nie traci na wartości. Jeszcze kilka lat temu na złocie można było bardzo dobrze zarobić. Teraz trend nieco się zmienił, co nie znaczy, że nie wrócą czasy świetności tego kruszcu. Niemniej w tym momencie złoto oznacza stabilność i przede wszystkim ochronę przed inflacją.

Nieruchomości to inna sprawa. Przede wszystkim dlatego, że nieruchomość przynosi nam zysk stały w momencie wynajmu lub jednorazowy w przypadku jej sprzedaży. To inwestycja bezpieczna - wiemy, że zarobimy, jednak nie musimy jej ciągle doglądać jak własnej firmy, nie ma ryzyka jak na giełdzie czy niepewności jak w start-up'ach. Wymagają jednak wiedzy, by naprawdę godziwie na nich zarobić. Na szczęście wielu z tych, którzy zarobili krocie na nieruchomościach, chętnie dzieli się swoją wiedzą zupełnie za darmo.

Jak mawia T.Harv Eker:

Nie czekaj, żeby kupić nieruchomość. Kup nieruchomość i czekaj.

Inwestowanie w nieruchomości - strategie zarabiania

W naszym artykule omówmy dwie drogi zarabiania na nieruchomościach. Pierwsza z nich to zakup i zarabianie na wynajmie, a druga to szybka odsprzedaż nieruchomości z zyskiem. Oczywiście obie strategie można stosować zamiennie lub łącznie, przy większej ilości inwestycji.

Kup i trzymaj

W tym przypadku nieruchomość kupiona pod wynajem musi generować dodatni przepływ finansowy (zysk z najmu). Oznacza to, że po pokryciu wszystkich kosztów, w Twojej kieszeni nadal powinny zostać pieniądze. Musisz pamiętać, że koszty związane z nieruchomością to nie tylko raty kredytu, ale także m.in. zaliczki na media, fundusze remontowe, koszty zarządcy, remonty i naprawy, ubezpieczenia, podatki od nieruchomości, podatki od wynajmu czy rezerwy na remonty i bieżące naprawy.

Nie może być mowy o kupowaniu nieruchomości wychodzącej na zero albo na minus. Osoby, które kupują nieruchomość tylko po, aby czynsz z wynajmu pokrywał raty kredytu szybko mogą zacząć tracić na takiej inwestycji. Osobiście uważam, że stopa zwrotu dająca poczucie bezpieczeństwa to minimum 5%. Poniżej tej kwoty wszystkie inwestycje powszechnie traktuje się jako ryzykowne.

Kup i sprzedaj (flip)

W przypadku kupowania mieszkań w celu ich szybkiej odsprzedaży kluczowe znaczenie ma słowo „szybka”. To metoda inwestowania polegająca na kupowaniu nieruchomości poniżej wartości rynkowej i ich dalszej odsprzedaży po wyższej cenie. Aby uzyskać wyższą cenę, najczęściej stosowaną praktyką jest podnoszenie wartości nieruchomości - na przykład poprzez wykonanie remontu lub wprowadzenie udogodnień i ulepszeń.

Aby uzyskać zysk kapitałowy cena sprzedaży musi przewyższać koszty zakupu, utrzymania oraz remontu nieruchomości. Spotykamy dwie możliwości takiego działania na rynku nieruchomości

  • Kup tanio, sprzedaj drogo chodzi o zakup mieszkania czy innej nieruchomości po cenie niższej niż rynkowa. Następnie przeprowadzasz remont, podnosząc w ten sposób wartość lokalu. Kolejny krok jest oczywisty - szybko sprzedajesz nieruchomość z jak największym zyskiem. Wadą strategii jest fakt, iż sprzedaż nie zawsze musi okazać się szybka. Może się zdarzyć, że na kupca trzeba będzie poczekać, co z kolei wpłynie na wzrost kosztów utrzymywania nieruchomości.
  • Kup tanio, sprzedaj tanio W tej sytuacji również kupujesz nieruchomość wycenioną poniżej wartości. Następnie przeprowadzasz niewielki remont i szybko sprzedajesz, również oferując cenę niższą od rynkowej. Na sprzedaży oczywiście zarabiasz mniej niż w pierwszym przypadku, ale za to możesz takich transakcji przeprowadzić relatywnie więcej. Najważniejszą cechą, a jednocześnie główną zaletą tej strategii, błyskawiczna sprzedaż. Dzięki niej Twój kapitał będzie cały czas pracował. Strategia Kup tanio i sprzedaj jest dobrą metodą na szybkie powiększanie kapitału. Wadą tej metody jest to, że wymaga od inwestora ciągłego zaangażowania. Transakcja kupna i sprzedaży jest jednorazowa - aby generować dalsze zyski z kapitału trzeba ją powtarzać po raz kolejny i kolejny.

Jak pokazaliśmy w powyższym artykule, każda ze strategii inwestowania w nieruchomości ma swoje zalety i wady, ale każda z nich daje dobry zarobek. Nieruchomości i ich ceny wzrastają z roku na rok, więc nawet przy minimum zaangażowania z naszej strony możemy być pewni, że na zakupie nieruchomości nie stracimy. Weźmy pod uwagę również ciągły rozwój naszego kraju i poszczególnych miast. Dla przykładu cena kupowanej nieruchomości, wokół której nie ma zbyt wielu punktów usługowych i np. przystanku komunikacji publicznej nie oznacza, że sytuacja nie zmieni się za kilka lat. Chyba nie musimy tłumaczyć, o ile wzrośnie wartość mieszkania czy domu, jeśli w pobliżu stanie centrum handlowe i przystanek z możliwością dojazdu do centrum miasta.

To chyba na tyle, jeśli chodzi o pierwszy artykułz cyklu "Jak zarabiać na nieruchomościach?". Następne już niebawem!

Chcesz sprzedać nieruchomość? A może chcesz się skontaktować w innej sprawie?
Dzwoń pod 782 602 602 lub pisz na 
kontakt@sos-nieruchomosci.pl

Kontakt:
 +48 881 330 330
kontakt@sos-nieruchomosci.pl
Logotyp SOS Nieruchomości
Wszystkie prawa zastrzeżone | SOS Nieruchomości 2021 
+48 881 330 330
ZADZWOŃ
kontakt@sos-nieruchomosci.pl
NAPISZ
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram